از بین بردن رادیکال‌های آزاد در بدن

3 سال،7 ماه قبل ورزشی عمومی

ماهیت رادیکال آزاد چیست و عملکرد آن چگونه است؟ رادیکال‌های آزاد، اتم یا ملوکول‌های دارای الکترون جفت نشده می‌باشند که فاقد پوسته‌ی الکترونی کامل هستند. این رادیکال‌ها در همه جا وجود دارند. در هوایی که تنفس می‌کنیم،در اطرافمان و حتی در داخل ساختمان بدن.

حاصل فعالیت رادیکال‌های آزاد در بدن، عارضه‌هایی از قبیل سرطان، دیابت، نارسایی‌های قلبی، آسیب‌های مغزی، مشکلات عضلانی، پیری زود‌ ‌‌رَس و در کل ظعف سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

مهم‌ترین رادیکال آزاد در بدن اکسیژن است. مولوکول‌های اکسیژن در معرض تشعشعات مختلف، دودهای ناشی از استعمال دخانیات و استرس، دچار عکس‌العمل شیمیایی شده و رادیکال آزاد تولید می نمایند که با تخریب سلول‌های بدن و انتشار مواد سمّی در بافت‌های اطراف خود، خسارت‌های جبران‌ناپذیری برای بدن بوجود می آورد.

بهترین راه‌حل برای نابود کردن رادیکال‌های آزاد در بدن، مصرف آنتی‌اکسیدان‌هاست.آنتی‌اکسیدان در واقع باعث خنثی شدن رادیکال آزاد و افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن در مقابل بیماری‌ها می‌شود و از سویی به بازسازی سلول‌های تخریب شده کمک می کند.

دردهای حاصل از فعالیت‌های فیزیکی به معنای ترمیم و رشد عضلات بدن می‌باشد. مصرف آنتی‌اکسیدان در خِلال ورزش، به این دلیل که مانع از به وجود آمدن رادیکال‌های آزاد می‌شود، از بروز این گونه دردها جلوگیری می‌کند.

ویتامین C، ویتامین E و ویتامین D آنتی‌اکسیدان‌های قوی‌ای هستند که هر کدام به نوعی از ایجاد رادیکال آزاد جلوگیری می‌نمایند و به ترمیم سلول‌های آسیب دیده می‌پردازند.

ویتامینC تولید کلاژن در بدن می‌کند و رادیکال‌های آزاد را در بدن خنثی می‌کند. ویتامین E به ترمیم عضلات بدن می‌پردازد. و ویتامین D سلول‌های قرمز را تولید می کند که وظیفه‌یشان حمل اکسیژن برای ترمیم عضلات است.
این ویتامین ‌ها در گروه‌های مختلف غذایی مثل مرکبات، سبزیجات، ماهی‌ها، لبنیات و دانه‌های گیاهی وجود دارد.