همه چیز در مورد تنیس (قسمت دوم)

3 سال،7 ماه قبل ورزشی تنیس

تنیس ورزشی راکتی است که بین دو نفر (سینگل) یا بین دو تیم دونفره (دوبل) بازی می‌شود. هر بازیکن راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است. بازیکن با این راکت، توپی لاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند. بازیکنی (یا تیمی) که زودتر امتیاز نهائی را به دست آورد برنده‌است. در ادامه پست قبلی و قسمت اول این مقاله، سایر مطالب را مطالعه نمایید.

 

زمین‌های تنیس و ابعاد آن

تنیس بطور کلی بر روی چهار نوع زمین متفاوت انجام میشه

 • زمین رُسی یا تنیس خاکی
 • زمین چمن
 • زمین سخت یا Hard Court
 • زمین موکت یا فرش

بر همین اساس در یک سال مدت برگزاری مسابقات به چهار فصل تقسیم میشه که طولانی ترین آن خاک رس و کوتاه ترین هم زمین چمن هستند.

راکت تنیس

راکت تنیس از بخش‌های زیر تشکیل شده است :
• صفحه یا Head
• زه یا String
• دسته یا Grip
راکتها در دو نوع کنترلی و قدرتی طراحی شده اند. مساحت صفحه راکت معمولا از 95 تا110 اینچ مربع متغیر است. برای شروع، مساحت بزرگتر صفحه، برای مبتدیان بهتر است. زیرا هم قدرت بهتری دارد و هم مساحت بزرگتری برای ضربه در اختیار بازیکن قرار می دهد. وزن راکت از 245 گرم تا 339 گرم متغیر است، برای شروع، بهتر است خانمها راکت با وزن کمتر از 280 گرم و آقایان کمتر از 300 گرم تهیه کنند. راکت سنگینتر، ضربات قویتری داشته و لرزش کمتری به دست ورزشکار منتقل می کند، اما راکت سبکتر، قدرت مانور و چرخش سریعتری برای ورزشکار مهیا می کند.راکتهایی که سیم‌های مورب دارند برای سلامتی تنیس‌بازان مناسب‌ترند و آسیب کمتری به عضلات و مفاصل دست آنها وارد می‌کنند. تنیس ورزشی است که بر بازوها و شانه‌های ورزشکاران تاثیر بسیاری می‌گذارد. بازوی تنیس‌بازان انعکاس لرزش راکت را جذب می‌کند. این تاثیر با گذشت زمان می‌تواند باعث آسیب بازوها، آرنج‌ها و شانه‌ها شود. این مسئله باعث تغییراتی در تولید راکت‌های تنیس شده است. راکت‌های تنیس Power Angle که زه های آنها به صورت مورب شکل گرفته‌، طوری ساخته شده‌اند که احتمال آسیب را کاهش می‌دهند. همچنین این راکت‌ها باعث افزایش قدرت تنیس‌باز و کنترل بیشتر او می‌شوند. مورب بودن زه های راکت تنیس باعث بهتر ضربه زدن به توپ می‌شود. ضمنا این ضربه قدرتمدتر است و تنیس‌باز کنترل بیشتری بر روی توپ دارد. راکت‌ها با زه های مورب باعث می‌شوند که توپ چرخش بهتری داشته باشد. همچنین این راکت ها برای سلامت دست تنیس‌باز بهتر هستند و حدود ۴۰ درصد از شوکی که به دست وارد می‌شود را جذب می‌کنند. در این راکت‌ها لرزش کمتری به دسته وارد می‌شود. برای انتخاب راکت، بهتر است با یک مربی تنیس مشورت کنید.

معیار انتخاب راکت تنیس

 1. اندازه صفحه یا Head Size
 2. سایز دسته یا Grip Size
 3. وزن راکت
 4. طول راکت
 5. عرض Beam
 6. میزان کشش زه یا String Tension

رویدادهای اصلی ورزش تنیس

چهار مسابقه بزرگ جهانی که مجموعاً به گرند اسلم معروف هستند و هر سال برگزار می‌شوند مهمترین مسابقات این رشته ورزشی هستند؛

 • تنیس آزاد آمریکا (US Open)
 • تنیس آزاد استرالیا (Australian Open)
 • تنیس آزاد فرانسه (Roland Garros)
 • تنیس قهرمانی ویمبلدون (Wimbledon)

 

همین الان از تنیس اسپورتآپ استفاده کنید