همه چیز در مورد ماساژ

3 سال،5 ماه قبل ورزشی ماساژ استراحت

ماساژ عبارتست از یک سری حرکات منظم، مرتب و اصولی که روی بافتهای بدن، که به منظور اهداف خاصی بکار می رود. به عبارت دیگر ماساژ از یک سری حرکات و مهارتهای دستی تشکیل می‌شود که بطورمنظم و مخصوص،بر روی بافتهای بدن، جهت تأثیر بر سیستم عصبی، عضلانی، پوست، مفاصل و گردش خون اعمال می‌گردد .

 

تاریخچه ماساژ

اسناد تاریخی نشان می دهد ماساژ قدیمی ترین شکل درمان جسم و روح است. یکی از نخستین مراجع مکتوب در رابطه با ماساژ را می توان در کتاب طب سنتی چینی یافت که تاریخ آن به قبل از میلاد باز می گردد که در آن ماساژ ماهیچه ها و پوست از شایع ترین شیوه های درمان است . در متن کتاب امپراتور زرد ( کتاب مرجع طب داخلی چین ) ، برای درمان فلج و تب و لرز به ماساژ پوست و پا توصیه شده است .
با سیری در تاریخ متوجه می شویم که ماساژ در تمام ملل و با فرهنگهای مختلف مرسوم بوده و شاید دلیل رواج آن عامه پسند بودن آن نزد تمام مردم باشد . در گذشته مردم بدون اینکه از تأثیرات فیزیولوژیکی و درمانی ماساژ آگاهی داشته باشند از آن استفاده می کردند . برای نمونه در ضرب دیدگی ها اولین اقدام آنها تکان دادن و یا مالش عضو صدمه دیده بود . در مِیان ملل و اقوامی که در گذشته از ماساژ به شکل وسیع تری استفاده می کردند میتوان از مصری ها ، ایرانیان ، یونانیان ، چینی ها و ژاپنی ها نام برد و همین طور از بین دانشمندان و اطباء قدیمی که از تکنیک های ماساژ استفاده می کردند می توان به " بقراط " و " ابوعلی سینا " اشاره کرد . بقراط به نتایج سودمند مالش و ماساژ در تأمین و بازگرداندن نیروی عضلانی افراد ناتوان تا حدی پی برد و برای درمان بعضی از عوارض مفصلی و عضلانی از این روش ها استفاده نمود .
ماساژ از ديرباز به عنوان نوعي درمان مطرح بوده و مطالعات تاريخي نشان مي‌دهد كه مالش بدن در بين انسانهاي اوليه و تمدن هاي باستاني وجود داشته است . هنديان از ماساژ در ورزش‌هاي تنفسي استفاده مي‌كردند . مصريان و ايرانيان نيز انواع مختلف ماساژ را جهت درمان بكار مي‌بردند .

 

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی دارای سابقه‌ای طولانی در فرهنگ‌های سراسر جهان است. امروزه بسیاری از مردم و پزشکان از ماساژ درمانی برای رسیدن به اهداف مرتبط با سلامت استفاده می‌کنند. در ایالات متحده ماساژ عموما به عنوان بخشی از درمان مورد توجه قرار می‌گیرد. ماساژ درمانی از طریق طب سنتی ،با حرکات دست و کشش‌ها و در دانش نوین پزشکی با به کارگیری فشار‌های خاص روی نقاط مختلف بدن و همچنین با کمک تجهیزات و دستگاه‌های مختلف انجام می‌گیرد. امروزه ماساژ درمانی به عنوان یکی از شاخه‌های علم فیزیوتراپی شناخته می‌شود.


تاثیرات فیزیولوژیکی ماساژ درمانی

تاثیر ماساژ بر روی پوست :
افزایش جریان خون در پوست و تسریع پروسه ترمیم ، تقویت رشته های کلاژن - افزایش تحرک پوست و بافت های زیزین آن

تاثیر ماساژ بر روی سیستم گردش خون :
کمک به بازگشت وریدی ، بهبود جریان سرخرگی ، تسریع پروسه ترمیم .

تاثیر ماساژ بر روی سیستم لنفاوی :
کمک به جریان لنف ، کمک به جذب تورم ، تسریع در دفع مواد متابولیک ، تسریع ریکاوری و بهبود عملکرد سیستم ایمنی .

تاثیر ماساژ بر روی عضلات اسکلتی :
افزایش جریان خون در عضلات، تسریع ریکاوری و رفع خستگی ، رفع چسبندگی بین فیبرها ، ریلکس شدن عضلات و افزایش تحرک پذیری عضلات .

تاثیر ماساژ بر روی سیستم عصبی :
کمک به ریلکسیشن ، کاهش درد ، تسهیل عملکرد رفلکس ها و کاهش استرس .

تاثیر ماساژ بر روی سیستم تنفسی :
کمک به ریلکس شدن عضلات تنفسی، کمک به کنده شدن و تخلیه‌ی ترشحات از جداره‌ی ریه .

تاثیر ماساژ بر روی دستگاه گوارش :
کمک به حرکات مواد داخل روده و کمک به جذب و دفع مواد .

 
عوارضی که ماساژ ممکن است داشته باشد

  • خونریزی داخلی
  • آسیب‌های عصبی
  • فلج موقت
  • حساسیت به روغن یا لوسیون ماساژ

توصیه می‌شود قبل از جلسه ماساژ با ماساژدهنده خود راجع‌به بیماری‌تان صحبت کنید. همچنین حتما باید سوالاتی از از او بپرسید:

آیا شما مجوز یا گواهی ماساژوری را دارید؟
چه آموزشی دیده‌اید و چقدر تجربه دارید؟
برای درمان من چند جلسه ماساژ لازم است؟
درست است بیشتر مردم فکر می‌کنند ماساژ یک احساس خوب و آرامش‌بخش به آن‌ها می‌دهد، اما فکر کردن کافی نیست و باید از این روش استفاده کرد. شما حتی می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آموزشی ماساژ، خودتان هم ماساژدادن را یاد بگیرید.

 

همین الان از ماساژهای اسپورتآپ استفاده کنید